- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT875C vs. Grove RT750
Grove RT875C vs. Grove RT750
10 reasons to buy Grove RT875C:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 583 l. | 23 % more or 174.1 l. |
Motor
| Full power | 191 kW and 149 kW | 22 % more or 42 kW |
| Maximum torque | 881 Nm and 813.5 Nm | 8 % more or 67.5 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 32.7 km/h | 18 % more or 7.3 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m and 33.5 m | 12 % more or 4.6 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 68038.9 kg and 45359.2 kg | 33 % more or 22679.7 kg |
5 reasons to buy Grove RT750:
Sizes
| Clearance | 468 mm and 357 mm | 24 % more or 111 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 4166 mm and 4278 mm | 3 % less or 112 mm |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m and 12.2 m | 12 % less or 1.5 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
| Maximum working radius | 30.5 m and 33.5 m | 9 % less or 3.0 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 14345 mm and 13284 mm |
| Transport width | 3340 mm and 3314 mm |
| Transport height | 3975 mm and 3696 mm |
| Wheelbase | 4064 mm and 3810 mm |
| Width with extended supports | 7313 mm and 7112 mm |
| Chassis/base length | 8611 mm and 7826 mm |
Operation
| Working weight | 49490.1 kg and 36604.9 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25X29-32PR and 29.5X25-28PR |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA 8.3L and 6BTA 5.9L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 14345 mm | 1. Transport length | 13284 mm |
| 2. Transport width | 3340 mm | 2. Transport width | 3314 mm |
| 3. Transport height | 3975 mm | 3. Transport height | 3696 mm |
| 4. Wheelbase | 4064 mm | 4. Wheelbase | 3810 mm |
| 5. Clearance | 357 mm | 5. Clearance | 468 mm |
| 6. Width with extended supports | 7313 mm | 6. Width with extended supports | 7112 mm |
| 7. Chassis/base length | 8611 mm | 7. Chassis/base length | 7826 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4278 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4166 mm |
Booms
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 33.5 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m |