- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT875C vs. Terex RT500-1
Grove RT875C vs. Terex RT500-1
9 reasons to buy Grove RT875C:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 302.8 l. | 0 % more or 0.2 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 424 l. | 44 % more or 333.1 l. |
Motor
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
| Full power | 191 kW and 141.7 kW | 26 % more or 49.3 kW |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2400 rev / min | 4 % more or 100 rev |
| Maximum torque | 881 Nm and 743 Nm | 16 % more or 138 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1400 rev / min | 22 % more or 400 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 36.7 km/h | 8 % more or 3.3 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m and 33.5 m | 12 % more or 4.6 m |
2 reasons to buy Terex RT500-1:
Sizes
| Clearance | 565 mm and 357 mm | 37 % more or 208 mm |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m and 12.2 m | 12 % less or 1.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 14345 mm and 13470 mm |
| Transport width | 3340 mm and 3390 mm |
| Transport height | 3975 mm and 3720 mm |
| Wheelbase | 4064 mm and 3820 mm |
| Width with extended supports | 7313 mm and 7310 mm |
| Chassis/base length | 8611 mm and 7787.6 mm |
Operation
| Working weight | 49490.1 kg and 34850.4 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 33.25X29-32PR and 26.5x25, 26 P.R. |
Motor
| Aspiration | turbocharging and Turbocharger with charge air cooler by oncoming air flow |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA 8.3L and QSB185 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Rotation speed | 2 rev / min and 2 rev / min |
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 3340 mm | 2. Transport width | 3390 mm |
| 3. Transport height | 3975 mm | 3. Transport height | 3720 mm |
| 4. Wheelbase | 4064 mm | 4. Wheelbase | 3820 mm |
| 5. Clearance | 357 mm | 5. Clearance | 565 mm |
| 6. Width with extended supports | 7313 mm | 6. Width with extended supports | 7310 mm |
| 7. Chassis/base length | 8611 mm | 7. Chassis/base length | 7787.6 mm |
| 1. Transport length | 14345 mm | 1. Transport length | 13470 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m |