- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT875E vs. Link-Belt RTC8030 serie II
Grove RT875E vs. Link-Belt RTC8030 serie II
9 reasons to buy Grove RT875E:
Sizes
| Clearance | 507 mm and 200 mm | 61 % more or 307 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 303 l. | 70 % more or 692 l. |
Motor
| Maximum torque | 987 Nm and 683.3 Nm | 31 % more or 303.7 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 6.6 l. | 1 % more or 0.1 l. |
| Full power | 205 kW and 116.3 kW | 43 % more or 88.7 kW |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 68038.9 kg and 27215.5 kg | 60 % more or 40823.4 kg |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m and 30.6 m | 22 % more or 8.4 m |
5 reasons to buy Link-Belt RTC8030 serie II:
Operation
| Fuel Capacity | 283.9 l. and 272.5 l. | 4 % more or 11.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40.9 km/h and 35 km/h | 14 % more or 5.9 km/h |
Booms
| Rotation speed | 2.8 rev / min and 2 rev / min | 29 % more or 0.8 rev |
| Maximum working radius | 25.9 m and 36.6 m | 29 % less or 10.7 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m and 12.5 m | 10 % less or 1.2 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 4216 mm and 3480 mm |
| Width with extended supports | 7315 mm and 5940 mm |
| Chassis/base length | 8569 mm and 6890 mm |
| Transport length | 13979 mm and 11620 mm |
| Transport width | 3340 mm and 2590 mm |
| Transport height | 3758 mm and 3370 mm |
Operation
| Working weight | 49118.2 kg and 25186.2 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 29.5x25-34 and 20.5R25 |
Motor
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
| Manufacturer | Cummins and Caterpillar |
| Model | QSB and C6.6 |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | full range of gearshift and powershift |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Sections number | 4 and 4 |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
Images
Sizes
| 4. Wheelbase | 4216 mm | 4. Wheelbase | 3480 mm |
| 5. Clearance | 507 mm | 5. Clearance | 200 mm |
| 6. Width with extended supports | 7315 mm | 6. Width with extended supports | 5940 mm |
| 7. Chassis/base length | 8569 mm | 7. Chassis/base length | 6890 mm |
| 1. Transport length | 13979 mm | 1. Transport length | 11620 mm |
| 2. Transport width | 3340 mm | 2. Transport width | 2590 mm |
| 3. Transport height | 3758 mm | 3. Transport height | 3370 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 30.6 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 36.6 m | 12. Maximum working radius | 25.9 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |