- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT880 vs. Grove RT760E
Grove RT880 vs. Grove RT760E
8 reasons to buy Grove RT880:
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 273 l. | 28 % more or 105.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 852 l. and 500 l. | 41 % more or 352 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 179 kW | 4 % more or 7 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 987 Nm | 8 % more or 90 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 6.7 l. | 19 % more or 1.6 l. |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 11 m and 13.7 m | 20 % less or 2.7 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 54431.1 kg | 25 % more or 18143.7 kg |
3 reasons to buy Grove RT760E:
Gear box
| Maximum forward speed | 37 km/h and 30.1 km/h | 19 % more or 6.9 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m and 34.7 m | 5 % more or 1.7 m |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2 rev / min | 20 % more or 0.5 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 4318 mm and 4063.9 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 7111.9 mm |
| Chassis/base length | 8509 mm and 8045.4 mm |
| Transport length | 14453 mm and 13470.3 mm |
| Transport width | 3683 mm and 3325.4 mm |
| Transport height | 3899 mm and 3627.1 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 29.5x25-28PR |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA and QSB 6.7L diesel |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Maximum working radius | 30.5 m and 30.5 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 14453 mm | 1. Transport length | 13470.3 mm |
| 2. Transport width | 3683 mm | 2. Transport width | 3325.4 mm |
| 3. Transport height | 3899 mm | 3. Transport height | 3627.1 mm |
| 4. Wheelbase | 4318 mm | 4. Wheelbase | 4063.9 mm |
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 7111.9 mm |
| 7. Chassis/base length | 8509 mm | 7. Chassis/base length | 8045.4 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |