- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT880E vs. Grove RT522
Grove RT880E vs. Grove RT522
9 reasons to buy Grove RT880E:
Sizes
| Clearance | 507 mm and 495 mm | 2 % more or 12 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 273 l. and 227.1 l. | 17 % more or 45.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 333.1 l. | 67 % more or 661.9 l. |
Motor
| Maximum torque | 987 Nm and 333.5 Nm | 66 % more or 653.5 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 3.5 l. | 48 % more or 3.2 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m and 21.3 m | 45 % more or 17.7 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 19958.1 kg | 72 % more or 52616.7 kg |
6 reasons to buy Grove RT522:
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 38.8 km/h and 35 km/h | 10 % more or 3.8 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m and 12.5 m | 32 % less or 4.0 m |
| Rotation speed | 3.3 rev / min and 2 rev / min | 39 % more or 1.3 rev |
| Maximum working radius | 19.8 m and 36.6 m | 46 % less or 16.8 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3758 mm and 3289 mm |
| Wheelbase | 4216 mm and 3073 mm |
| Width with extended supports | 7315 mm and 5600 mm |
| Chassis/base length | 8569 mm and 6096 mm |
| Transport length | 13979 mm and 11074 mm |
| Transport width | 3340 mm and 2667 mm |
Operation
| Tyre size | 29.5x25-34 with diagonal cord and 20.5X25 |
| Working weight | 49059.6 kg and 22560.8 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
| Model | QSB 6.7L and 4-53N |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | full range of gearshift and remotely mounted gearbox with powershift |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 7. Chassis/base length | 8569 mm | 7. Chassis/base length | 6096 mm |
| 1. Transport length | 13979 mm | 1. Transport length | 11074 mm |
| 2. Transport width | 3340 mm | 2. Transport width | 2667 mm |
| 3. Transport height | 3758 mm | 3. Transport height | 3289 mm |
| 4. Wheelbase | 4216 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 507 mm | 5. Clearance | 495 mm |
| 6. Width with extended supports | 7315 mm | 6. Width with extended supports | 5600 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 36.6 m | 12. Maximum working radius | 19.8 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |