- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT880E vs. Grove RT540E
Grove RT880E vs. Grove RT540E
7 reasons to buy Grove RT880E:
Sizes
| Clearance | 507 mm and 475 mm | 6 % more or 32 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 396 l. | 60 % more or 599 l. |
| Fuel Capacity | 273 l. and 219 l. | 20 % more or 54 l. |
Motor
| Full power | 205 kW and 119 kW | 42 % more or 86 kW |
| Maximum torque | 987 Nm and 732 Nm | 26 % more or 255 Nm |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m and 31.1 m | 20 % more or 7.9 m |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 36287.4 kg | 50 % more or 36287.4 kg |
5 reasons to buy Grove RT540E:
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 35 km/h | 12 % more or 5 km/h |
| Maximum reverse gear | 40 km/h and 35 km/h | 12 % more or 5 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 12.5 m | 22 % less or 2.7 m |
| Minimum operating radius | 2.4 m and 3 m | 20 % less or 0.6 m |
| Maximum working radius | 29 m and 36.6 m | 21 % less or 7.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 8569 mm and 7098 mm |
| Transport length | 13979 mm and 11941 mm |
| Transport width | 3340 mm and 2606 mm |
| Transport height | 3758 mm and 3235 mm |
| Wheelbase | 4216 mm and 3660 mm |
| Width with extended supports | 7315 mm and 6096 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 29.5x25-34 with diagonal cord and 20.5x25-24 with diagonal cord |
| Working weight | 49059.6 kg and 27273 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | QSB 6.7L and QSB 6.7L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
| Displacement | 6.7 l. and 6.7 l. |
Gear box
| Transmission type | full range of gearshift and gear shift range |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Sections number | 4 and 4 |
| Rotation speed | 2 rev / min and 2 rev / min |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13979 mm | 1. Transport length | 11941 mm |
| 2. Transport width | 3340 mm | 2. Transport width | 2606 mm |
| 3. Transport height | 3758 mm | 3. Transport height | 3235 mm |
| 4. Wheelbase | 4216 mm | 4. Wheelbase | 3660 mm |
| 5. Clearance | 507 mm | 5. Clearance | 475 mm |
| 6. Width with extended supports | 7315 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
| 7. Chassis/base length | 8569 mm | 7. Chassis/base length | 7098 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 2.4 m |
| 12. Maximum working radius | 36.6 m | 12. Maximum working radius | 29 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |