- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT890 vs. Grove RT540E
Grove RT890 vs. Grove RT540E
8 reasons to buy Grove RT890:
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 219 l. | 42 % more or 159.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 852 l. and 396 l. | 54 % more or 456 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 119 kW | 36 % more or 67 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 732 Nm | 32 % more or 345 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 6.7 l. | 19 % more or 1.6 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 31.1 m | 10 % more or 3.6 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 36287.4 kg | 56 % more or 45359.2 kg |
6 reasons to buy Grove RT540E:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3796 mm and 4353 mm | 13 % less or 557 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 30.1 km/h | 25 % more or 9.9 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 11 m | 11 % less or 1.2 m |
| Minimum operating radius | 2.4 m and 3 m | 20 % less or 0.6 m |
| Maximum working radius | 29 m and 30.5 m | 5 % less or 1.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 8509 mm and 7098 mm |
| Transport length | 14453 mm and 11941 mm |
| Transport width | 3683 mm and 2606 mm |
| Transport height | 3899 mm and 3235 mm |
| Wheelbase | 4318 mm and 3660 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 6096 mm |
Operation
| Working weight | 49838 kg and 27273 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 20.5x25-24 with diagonal cord |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA and QSB 6.7L |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and gear shift range |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Rotation speed | 2 rev / min and 2 rev / min |
Images
Sizes
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4353 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3796 mm |
| 1. Transport length | 14453 mm | 1. Transport length | 11941 mm |
| 2. Transport width | 3683 mm | 2. Transport width | 2606 mm |
| 3. Transport height | 3899 mm | 3. Transport height | 3235 mm |
| 4. Wheelbase | 4318 mm | 4. Wheelbase | 3660 mm |
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
| 7. Chassis/base length | 8509 mm | 7. Chassis/base length | 7098 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 2.4 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 29 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |