- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT890 vs. Grove RT635
Grove RT890 vs. Grove RT635
10 reasons to buy Grove RT890:
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 227.1 l. | 40 % more or 151.4 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 852 l. and 518.6 l. | 39 % more or 333.4 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 119 kW | 36 % more or 67 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 439.3 Nm | 59 % more or 637.7 Nm |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1200 rev / min | 20 % more or 300 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 8.2 l. | 1 % more or 0.1 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 32.3 m | 7 % more or 2.4 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 75 degrees | 6 % more or 5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 31751.5 kg | 61 % more or 49895.1 kg |
5 reasons to buy Grove RT635:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3502 mm and 4353 mm | 20 % less or 851 mm |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2200 rev / min | 15 % more or 400 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 44.4 km/h and 30.1 km/h | 32 % more or 14.3 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 11 m | 11 % less or 1.2 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 14453 mm and 12303 mm |
| Transport width | 3683 mm and 2438 mm |
| Transport height | 3899 mm and 3591 mm |
| Wheelbase | 4318 mm and 3657 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 6096 mm |
| Chassis/base length | 8509 mm and 7362 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 23.5X25-24PR |
| Working weight | 49838 kg and 26066.6 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
| Model | 6CTA and 8.2L |
| Aspiration | turbocharging and natural aspiration |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 14453 mm | 1. Transport length | 12303 mm |
| 2. Transport width | 3683 mm | 2. Transport width | 2438 mm |
| 3. Transport height | 3899 mm | 3. Transport height | 3591 mm |
| 4. Wheelbase | 4318 mm | 4. Wheelbase | 3657 mm |
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
| 7. Chassis/base length | 8509 mm | 7. Chassis/base length | 7362 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4353 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3502 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32.3 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |