- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT890 vs. Grove RT990
Grove RT890 vs. Grove RT990
4 reasons to buy Grove RT890:
Motor
| Power measured at | 2200 rev / min and 2100 rev / min | 5 % more or 100 rev |
| Maximum torque | 1077 Nm and 1026.4 Nm | 5 % more or 50.6 Nm |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1400 rev / min | 7 % more or 100 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 30.1 km/h and 26 km/h | 14 % more or 4.1 km/h |
3 reasons to buy Grove RT990:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 4343 mm and 4353 mm | 0 % less or 10 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 852 l. | 40 % more or 567.5 l. |
Motor
| Full power | 209 kW and 186 kW | 11 % more or 23 kW |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3899 mm and 4147 mm |
| Wheelbase | 4318 mm and 4699 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 8077 mm |
| Chassis/base length | 8509 mm and 9067 mm |
| Transport length | 14453 mm and 13887 mm |
| Transport width | 3683 mm and 3759 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 33.25x35-32PR |
| Working weight | 49838 kg and 61870 kg |
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 378.5 l. |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
| Model | 6CTA and 6-7IT |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 80 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 81646.6 kg |
| Rotation speed | 2 rev / min and 2 rev / min |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Maximum working radius | 30.5 m and 30.5 m |
| Sections number | 4 and 4 |
| Minimum height at maximum lifting angle | 11 m and 11 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 34.7 m |
Images
Sizes
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 8077 mm |
| 7. Chassis/base length | 8509 mm | 7. Chassis/base length | 9067 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4353 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm |
| 1. Transport length | 14453 mm | 1. Transport length | 13887 mm |
| 2. Transport width | 3683 mm | 2. Transport width | 3759 mm |
| 3. Transport height | 3899 mm | 3. Transport height | 4147 mm |
| 4. Wheelbase | 4318 mm | 4. Wheelbase | 4699 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |