- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT890 vs. Kato KR500
Grove RT890 vs. Kato KR500
7 reasons to buy Grove RT890:
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 300 l. | 21 % more or 78.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 852 l. and 560 l. | 34 % more or 292 l. |
Motor
| Maximum torque | 1077 Nm and 1029 Nm | 4 % more or 48 Nm |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1200 rev / min | 20 % more or 300 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 11 m and 13.5 m | 19 % less or 2.5 m |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 50000 kg | 39 % more or 31646.6 kg |
| Maximum working radius | 30.5 m and 31 m | 2 % less or 0.5 m |
8 reasons to buy Kato KR500:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3300 mm and 4353 mm | 24 % less or 1053 mm |
Motor
| Full power | 199 kW and 186 kW | 7 % more or 13 kW |
| Displacement | 11.1 l. and 8.3 l. | 25 % more or 2.8 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 53 km/h and 30.1 km/h | 43 % more or 22.9 km/h |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38 m and 34.7 m | 9 % more or 3.3 m |
| Maximum angle of ascent | 82 degrees and 80 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2 rev / min | 31 % more or 0.9 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 14453 mm and 11900 mm |
| Transport width | 3683 mm and 3000 mm |
| Transport height | 3899 mm and 3770 mm |
| Wheelbase | 4318 mm and 4250 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 7300 mm |
| Chassis/base length | 8509 mm and 8480 mm |
Operation
| Working weight | 49838 kg and 37000 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 18.00-25-28PR |
Motor
| Model | 6CTA and 6D22T |
| Power measured at | 2200 rev / min and 2200 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Mitsubishi |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 14453 mm | 1. Transport length | 11900 mm |
| 2. Transport width | 3683 mm | 2. Transport width | 3000 mm |
| 3. Transport height | 3899 mm | 3. Transport height | 3770 mm |
| 4. Wheelbase | 4318 mm | 4. Wheelbase | 4250 mm |
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 7300 mm |
| 7. Chassis/base length | 8509 mm | 7. Chassis/base length | 8480 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4353 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3300 mm |
Booms
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 31 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 82 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38 m |