- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT890E vs. Terex AT-20
Grove RT890E vs. Terex AT-20
7 reasons to buy Grove RT890E:
Sizes
| Clearance | 337 mm and 280 mm | 17 % more or 57 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 255 l. | 74 % more or 740 l. |
Motor
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1000 rev / min | 33 % more or 500 rev |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 43.3 m and 17 m | 61 % more or 26.3 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 60 degrees | 23 % more or 18 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 20000 kg | 76 % more or 61646.6 kg |
6 reasons to buy Terex AT-20:
Operation
| Fuel Capacity | 290 l. and 273 l. | 6 % more or 17 l. |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Maximum torque | 1100 Nm and 987 Nm | 10 % more or 113 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 85 km/h and 35 km/h | 59 % more or 50 km/h |
Booms
| Minimum operating radius | 1.4 m and 3 m | 53 % less or 1.6 m |
| Maximum working radius | 15.8 m and 38.1 m | 59 % less or 22.3 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 8569 mm and 6485 mm |
| Transport length | 13979 mm and 9670 mm |
| Transport width | 3340 mm and 2490 mm |
| Transport height | 3758 mm and 3070 mm |
| Wheelbase | 4216 mm and 4450 mm |
Operation
| Tyre size | 29.5x25-34 with diagonal cord and 12.00 x 20 x 18 P.R. layers with double diagonal cord |
Motor
| Model | QSB 6.7L and OM906LA |
| Aspiration | turbocharging and Turbocharging with intercooler |
| Manufacturer | Cummins and Mercedes-Benz |
Gear box
| Transmission type | full range of gearshift and Allison MD 3060 |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13979 mm | 1. Transport length | 9670 mm |
| 2. Transport width | 3340 mm | 2. Transport width | 2490 mm |
| 3. Transport height | 3758 mm | 3. Transport height | 3070 mm |
| 4. Wheelbase | 4216 mm | 4. Wheelbase | 4450 mm |
| 5. Clearance | 337 mm | 5. Clearance | 280 mm |
| 7. Chassis/base length | 8569 mm | 7. Chassis/base length | 6485 mm |
Booms
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 43.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 17 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.4 m |
| 12. Maximum working radius | 38.1 m | 12. Maximum working radius | 15.8 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 60 degrees |