- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT9100 vs. Link-Belt RTC8040 serie II
Grove RT9100 vs. Link-Belt RTC8040 serie II
9 reasons to buy Grove RT9100:
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 283.9 l. | 25 % more or 94.6 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1419 l. and 303 l. | 79 % more or 1116 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 123 kW | 34 % more or 63 kW |
| Maximum torque | 1076.5 Nm and 596.6 Nm | 45 % more or 479.9 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 90718.5 kg and 27215.5 kg | 70 % more or 63503.0 kg |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 32 m | 8 % more or 2.7 m |
7 reasons to buy Link-Belt RTC8040 serie II:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3430 mm and 4343 mm | 21 % less or 913 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Gear box
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
| Maximum forward speed | 41.3 km/h and 26 km/h | 37 % more or 15.3 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10 m and 11 m | 9 % less or 1 m |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2 rev / min | 20 % more or 0.5 rev |
| Maximum working radius | 29 m and 30.5 m | 5 % less or 1.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13887 mm and 12620 mm |
| Transport width | 3759 mm and 3310 mm |
| Transport height | 4147 mm and 3650 mm |
| Wheelbase | 4699 mm and 3830 mm |
| Width with extended supports | 8077 mm and 6860 mm |
| Chassis/base length | 9067 mm and 7810 mm |
Operation
| Working weight | 60989.1 kg and 17599 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x35-32PR and 23.5x25-20 layers |
Motor
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA and 6BT 5.9L |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13887 mm | 1. Transport length | 12620 mm |
| 2. Transport width | 3759 mm | 2. Transport width | 3310 mm |
| 3. Transport height | 4147 mm | 3. Transport height | 3650 mm |
| 4. Wheelbase | 4699 mm | 4. Wheelbase | 3830 mm |
| 6. Width with extended supports | 8077 mm | 6. Width with extended supports | 6860 mm |
| 7. Chassis/base length | 9067 mm | 7. Chassis/base length | 7810 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3430 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 29 m |