- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT9130E vs. Broderson IC200-3F
Grove RT9130E vs. Broderson IC200-3F
11 reasons to buy Grove RT9130E:
Operation
| Fuel Capacity | 379 l. and 113.6 l. | 70 % more or 265.4 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1230 l. and 204.4 l. | 83 % more or 1025.6 l. |
Motor
| Full power | 224 kW and 82 kW | 63 % more or 142 kW |
| Maximum torque | 1356 Nm and 329.5 Nm | 76 % more or 1026.5 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 4.3 l. | 48 % more or 4.0 l. |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m and 17.9 m | 63 % more or 30.9 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 73 degrees | 6 % more or 5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 117934 kg and 13680.3 kg | 88 % more or 104253.7 kg |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 1.8 rev / min | 28 % more or 0.7 rev |
6 reasons to buy Broderson IC200-3F:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 1828.8 mm and 4361.4 mm | 58 % less or 2532.6 mm |
Gear box
| Maximum forward speed | 32.2 km/h and 24 km/h | 25 % more or 8.2 km/h |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.8 m and 12.8 m | 39 % less or 5.0 m |
| Minimum operating radius | 1.8 m and 3 m | 40 % less or 1.2 m |
| Maximum working radius | 20.1 m and 42.7 m | 53 % less or 22.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 9753.6 mm and 4547.6 mm |
| Transport length | 15648.4 mm and 6925.1 mm |
| Transport height | 4172.7 mm and 2420.1 mm |
| Wheelbase | 4940.3 mm and 2462.8 mm |
| Width with extended supports | 8483.6 mm and 3633.2 mm |
Operation
| Working weight | 78940.5 kg and 13680.3 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x29-38 with diagonal cord and 15x22.5 |
Motor
| Model | QSC8.3L diesel and GM 4.3L V-6 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 15648.4 mm | 1. Transport length | 6925.1 mm |
| 3. Transport height | 4172.7 mm | 3. Transport height | 2420.1 mm |
| 4. Wheelbase | 4940.3 mm | 4. Wheelbase | 2462.8 mm |
| 6. Width with extended supports | 8483.6 mm | 6. Width with extended supports | 3633.2 mm |
| 7. Chassis/base length | 9753.6 mm | 7. Chassis/base length | 4547.6 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4361.4 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 1828.8 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 17.9 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.8 m |
| 12. Maximum working radius | 42.7 m | 12. Maximum working radius | 20.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 73 degrees |