- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT9130E vs. Grove RT62S
Grove RT9130E vs. Grove RT62S
10 reasons to buy Grove RT9130E:
Operation
| Fuel Capacity | 379 l. and 352 l. | 7 % more or 27 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1230 l. and 681.4 l. | 45 % more or 548.6 l. |
Motor
| Maximum torque | 1356 Nm and 498.9 Nm | 63 % more or 857.1 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 7.6 l. | 8 % more or 0.7 l. |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m and 18.3 m | 62 % more or 30.5 m |
| Maximum lifting capacity | 117934 kg and 22679.6 kg | 81 % more or 95254.4 kg |
| Minimum operating radius | 3 m and 3.7 m | 19 % less or 0.7 m |
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
7 reasons to buy Grove RT62S:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3377.2 mm and 4361.4 mm | 23 % less or 984.2 mm |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2200 rev / min | 15 % more or 400 rev |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1600 rev / min | 6 % more or 100 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum forward speed | 41 km/h and 24 km/h | 41 % more or 17 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m and 12.8 m | 43 % less or 5.5 m |
| Maximum working radius | 17.4 m and 42.7 m | 59 % less or 25.3 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 15648.4 mm and 10464 mm |
| Transport height | 4172.7 mm and 3715.5 mm |
| Wheelbase | 4940.3 mm and 3657.6 mm |
| Width with extended supports | 8483.6 mm and 5663.2 mm |
| Chassis/base length | 9753.6 mm and 7290.8 mm |
Operation
| Working weight | 78940.5 kg and 28517.4 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x29-38 with diagonal cord and 21.00X25 |
Motor
| Model | QSC8.3L diesel and CS-484 |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
Booms
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2.5 rev / min |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 15648.4 mm | 1. Transport length | 10464 mm |
| 3. Transport height | 4172.7 mm | 3. Transport height | 3715.5 mm |
| 4. Wheelbase | 4940.3 mm | 4. Wheelbase | 3657.6 mm |
| 6. Width with extended supports | 8483.6 mm | 6. Width with extended supports | 5663.2 mm |
| 7. Chassis/base length | 9753.6 mm | 7. Chassis/base length | 7290.8 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4361.4 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3377.2 mm |
Booms
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3.7 m |
| 12. Maximum working radius | 42.7 m | 12. Maximum working radius | 17.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m |