- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT9130E vs. Grove RT630C
Grove RT9130E vs. Grove RT630C
7 reasons to buy Grove RT9130E:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 1230 l. and 390 l. | 68 % more or 840 l. |
| Fuel Capacity | 379 l. and 227 l. | 40 % more or 152 l. |
Motor
| Full power | 224 kW and 116 kW | 48 % more or 108 kW |
| Maximum torque | 1356 Nm and 542.3 Nm | 60 % more or 813.7 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m and 29 m | 41 % more or 19.8 m |
4 reasons to buy Grove RT630C:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3640 mm and 4361.4 mm | 17 % less or 721.4 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 39 km/h and 24 km/h | 38 % more or 15 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 12.8 m | 23 % less or 3.0 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 4940.3 mm and 3810 mm |
| Width with extended supports | 8483.6 mm and 7315 mm |
| Transport length | 15648.4 mm and 11613 mm |
| Transport height | 4172.7 mm and 3687 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x29-38 with diagonal cord and 23.5R25 |
| Working weight | 78940.5 kg and 27047.7 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | QSC8.3L diesel and 6BT 5.9L |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1600 rev / min |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2.5 rev / min |
Images
Sizes
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4361.4 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3640 mm |
| 1. Transport length | 15648.4 mm | 1. Transport length | 11613 mm |
| 3. Transport height | 4172.7 mm | 3. Transport height | 3687 mm |
| 4. Wheelbase | 4940.3 mm | 4. Wheelbase | 3810 mm |
| 6. Width with extended supports | 8483.6 mm | 6. Width with extended supports | 7315 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 29 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |