- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT980 vs. Grove RT740
Grove RT980 vs. Grove RT740
11 reasons to buy Grove RT980:
Sizes
| Clearance | 501 mm and 410 mm | 18 % more or 91 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 227.1 l. | 40 % more or 151.4 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 583 l. | 59 % more or 836.5 l. |
| Generator current strength | 90 amperes and 65 amperes | 28 % more or 25 amperes |
Motor
| Effective power | 171.5 kW and 126.8 kW | 26 % more or 44.7 kW |
| Maximum torque | 911.1 Nm and 531.5 Nm | 42 % more or 379.6 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 7 l. and 5.2 l. | 26 % more or 1.8 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m and 34.1 m | 23 % more or 10.4 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 76 degrees | 5 % more or 4 degrees |
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
5 reasons to buy Grove RT740:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 4143 mm and 4343 mm | 5 % less or 200 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2100 rev / min | 16 % more or 400 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 33.6 km/h and 29 km/h | 14 % more or 4.6 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m and 11 m | 8 % less or 0.9 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 1.8 rev / min | 31 % more or 0.8 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13862 mm and 12573 mm |
| Transport width | 3754 mm and 3124 mm |
| Transport height | 4058 mm and 3774 mm |
| Wheelbase | 4699 mm and 3910 mm |
| Width with extended supports | 8076 mm and 7620 mm |
| Chassis/base length | 9068 mm and 7864 mm |
Operation
| Working weight | 59751.3 kg and 34235.3 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x35-32PR and 21.00X25-24PR |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Cummins |
| Model | 6-7IT and 6V-53N |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13862 mm | 1. Transport length | 12573 mm |
| 2. Transport width | 3754 mm | 2. Transport width | 3124 mm |
| 3. Transport height | 4058 mm | 3. Transport height | 3774 mm |
| 4. Wheelbase | 4699 mm | 4. Wheelbase | 3910 mm |
| 5. Clearance | 501 mm | 5. Clearance | 410 mm |
| 6. Width with extended supports | 8076 mm | 6. Width with extended supports | 7620 mm |
| 7. Chassis/base length | 9068 mm | 7. Chassis/base length | 7864 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4143 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |