- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT980 vs. Tadano GR600XL-1
Grove RT980 vs. Tadano GR600XL-1
8 reasons to buy Grove RT980:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 740 l. | 48 % more or 679.5 l. |
| Cooling system fluid volume | 54.9 l. and 13 l. | 76 % more or 41.9 l. |
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 300 l. | 21 % more or 78.5 l. |
Motor
| Maximum torque | 911.1 Nm and 785 Nm | 14 % more or 126.1 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1400 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 54431.1 kg | 25 % more or 18143.7 kg |
| Minimum height at maximum lifting angle | 11 m and 13.4 m | 18 % less or 2.4 m |
8 reasons to buy Tadano GR600XL-1:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 4120 mm and 4343 mm | 5 % less or 223 mm |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2100 rev / min | 19 % more or 500 rev |
| Displacement | 7.5 l. and 7 l. | 7 % more or 0.5 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 29 km/h | 27 % more or 11 km/h |
Booms
| Maximum working radius | 38.1 m and 39.6 m | 4 % less or 1.5 m |
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Maximum angle of ascent | 80.5 degrees and 80 degrees | 1 % more or 0.5 degrees |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 1.8 rev / min | 28 % more or 0.7 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13862 mm and 13850 mm |
| Transport width | 3754 mm and 3315 mm |
| Transport height | 4058 mm and 3860 mm |
| Wheelbase | 4699 mm and 3950 mm |
| Width with extended supports | 8076 mm and 7200 mm |
Operation
| Working weight | 59751.3 kg and 43489.1 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 33.25x35-32PR and 29.5-25 22PR |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Mitsubishi |
| Model | 6-7IT and 6M60-TLA3B |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and fully automatic powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m and 44.5 m |
Images
Sizes
| 3. Transport height | 4058 mm | 3. Transport height | 3860 mm |
| 4. Wheelbase | 4699 mm | 4. Wheelbase | 3950 mm |
| 6. Width with extended supports | 8076 mm | 6. Width with extended supports | 7200 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4120 mm |
| 1. Transport length | 13862 mm | 1. Transport length | 13850 mm |
| 2. Transport width | 3754 mm | 2. Transport width | 3315 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.4 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 39.6 m | 12. Maximum working radius | 38.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80.5 degrees |