- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT980 vs. Terex AT-15
Grove RT980 vs. Terex AT-15
10 reasons to buy Grove RT980:
Sizes
| Clearance | 501 mm and 255 mm | 49 % more or 246 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 330 l. | 13 % more or 48.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 120 l. | 92 % more or 1299.5 l. |
Motor
| Effective power | 171.5 kW and 170 kW | 1 % more or 1.5 kW |
| Maximum torque | 911.1 Nm and 710 Nm | 22 % more or 201.1 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1000 rev / min | 37 % more or 600 rev |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 5 | 17 % more or 1 |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m and 20 m | 55 % more or 24.5 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 60 degrees | 25 % more or 20 degrees |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 15000 kg | 79 % more or 57574.8 kg |
5 reasons to buy Terex AT-15:
Motor
| Power measured at | 2200 rev / min and 2100 rev / min | 5 % more or 100 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 85 km/h and 29 km/h | 66 % more or 56 km/h |
Booms
| Maximum working radius | 15.9 m and 39.6 m | 60 % less or 23.7 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 8 m and 11 m | 27 % less or 3 m |
| Minimum operating radius | 1.6 m and 3 m | 47 % less or 1.4 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13862 mm and 9225 mm |
| Transport width | 3754 mm and 2470 mm |
| Transport height | 4058 mm and 2985 mm |
| Wheelbase | 4699 mm and 3900 mm |
| Chassis/base length | 9068 mm and 6005 mm |
Operation
| Tyre size | 33.25x35-32PR and 11.00 x 20 layers with double diagonal cord |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Mercedes-Benz |
| Model | 6-7IT and OM906LA |
| Aspiration | turbocharging and Turbocharging with intercooler |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and Allison 2000 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13862 mm | 1. Transport length | 9225 mm |
| 2. Transport width | 3754 mm | 2. Transport width | 2470 mm |
| 3. Transport height | 4058 mm | 3. Transport height | 2985 mm |
| 4. Wheelbase | 4699 mm | 4. Wheelbase | 3900 mm |
| 5. Clearance | 501 mm | 5. Clearance | 255 mm |
| 7. Chassis/base length | 9068 mm | 7. Chassis/base length | 6005 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 60 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 20 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.6 m |
| 12. Maximum working radius | 39.6 m | 12. Maximum working radius | 15.9 m |