- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT990 vs. Broderson IC250-3B
Grove RT990 vs. Broderson IC250-3B
10 reasons to buy Grove RT990:
Sizes
| Clearance | 737 mm and 329.2 mm | 55 % more or 407.8 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 113.6 l. | 70 % more or 264.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 204.4 l. | 86 % more or 1215.1 l. |
Motor
| Full power | 209 kW and 94 kW | 55 % more or 115 kW |
| Maximum torque | 1026.4 Nm and 368.8 Nm | 64 % more or 657.6 Nm |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Reverse gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 18.5 m | 47 % more or 16.2 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 75 degrees | 6 % more or 5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 16329.3 kg | 80 % more or 65317.3 kg |
5 reasons to buy Broderson IC250-3B:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2231.1 mm and 4343 mm | 49 % less or 2111.9 mm |
Gear box
| Maximum forward speed | 29 km/h and 26 km/h | 10 % more or 3 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.3 m and 11 m | 25 % less or 2.7 m |
| Minimum operating radius | 1.8 m and 3 m | 40 % less or 1.2 m |
| Maximum working radius | 21.3 m and 30.5 m | 30 % less or 9.2 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13887 mm and 7162.8 mm |
| Transport width | 3759 mm and 2386.6 mm |
| Transport height | 4147 mm and 2414 mm |
| Wheelbase | 4699 mm and 2539 mm |
| Width with extended supports | 8077 mm and 4495.8 mm |
| Chassis/base length | 9067 mm and 4724.4 mm |
Operation
| Working weight | 61870 kg and 17100.4 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x35-32PR and 385/65D22.5 |
Motor
| Model | 6-7IT and GM 5.7L V-8 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13887 mm | 1. Transport length | 7162.8 mm |
| 2. Transport width | 3759 mm | 2. Transport width | 2386.6 mm |
| 3. Transport height | 4147 mm | 3. Transport height | 2414 mm |
| 4. Wheelbase | 4699 mm | 4. Wheelbase | 2539 mm |
| 5. Clearance | 737 mm | 5. Clearance | 329.2 mm |
| 6. Width with extended supports | 8077 mm | 6. Width with extended supports | 4495.8 mm |
| 7. Chassis/base length | 9067 mm | 7. Chassis/base length | 4724.4 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 2231.1 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.5 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.8 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 21.3 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |