- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT990 vs. Grove RT38
Grove RT990 vs. Grove RT38
8 reasons to buy Grove RT990:
Motor
| Full power | 209 kW and 92.5 kW | 56 % more or 116.5 kW |
| Maximum torque | 1026.4 Nm and 318.6 Nm | 69 % more or 707.8 Nm |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 75 degrees | 6 % more or 5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 6803.9 kg | 92 % more or 74842.7 kg |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 7.9 m | 77 % more or 26.8 m |
| Sections number | 4 and 2 | 50 % more or 2 |
6 reasons to buy Grove RT38:
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2100 rev / min | 25 % more or 700 rev |
| Torque measured at | 2400 rev / min and 1400 rev / min | 42 % more or 1000 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 40.2 km/h and 26 km/h | 35 % more or 14.2 km/h |
Booms
| Rotation speed | 4.5 rev / min and 2 rev / min | 56 % more or 2.5 rev |
| Maximum working radius | 6.1 m and 30.5 m | 80 % less or 24.4 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 5.5 m and 11 m | 50 % less or 5.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 4699 mm and 2795 mm |
| Chassis/base length | 9067 mm and 4983.5 mm |
| Transport width | 3759 mm and 2438.4 mm |
| Transport height | 4147 mm and 2947.4 mm |
Operation
| Working weight | 61870 kg and 9979 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 33.25x35-32PR and 13.00X24-10 layers |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Ford |
| Model | 6-7IT and 240 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and Allison automatic transmission system with power gear shifting |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 3759 mm | 2. Transport width | 2438.4 mm |
| 3. Transport height | 4147 mm | 3. Transport height | 2947.4 mm |
| 4. Wheelbase | 4699 mm | 4. Wheelbase | 2795 mm |
| 7. Chassis/base length | 9067 mm | 7. Chassis/base length | 4983.5 mm |
Booms
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 6.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 5.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 7.9 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |