- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Kato KR250 vs. Grove RT875E
Kato KR250 vs. Grove RT875E
8 reasons to buy Kato KR250:
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 57 km/h and 35 km/h | 39 % more or 22 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 12 m and 12.5 m | 4 % less or 0.5 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Rotation speed | 3.5 rev / min and 2 rev / min | 43 % more or 1.5 rev |
| Minimum operating radius | 2.5 m and 3 m | 17 % less or 0.5 m |
| Maximum working radius | 25 m and 36.6 m | 32 % less or 11.6 m |
7 reasons to buy Grove RT875E:
Operation
| Fuel Capacity | 272.5 l. and 250 l. | 8 % more or 22.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 400 l. | 60 % more or 595 l. |
Motor
| Full power | 205 kW and 136 kW | 34 % more or 69 kW |
| Maximum torque | 987 Nm and 558.6 Nm | 43 % more or 428.4 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 6.6 l. | 1 % more or 0.1 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m and 30 m | 23 % more or 9 m |
| Maximum lifting capacity | 68038.9 kg and 25000 kg | 63 % more or 43038.9 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 5800 mm and 7315 mm |
| Transport length | 10330 mm and 13979 mm |
| Transport width | 2490 mm and 3340 mm |
| Transport height | 3470 mm and 3758 mm |
| Wheelbase | 3200 mm and 4216 mm |
Operation
| Working weight | 22960 kg and 49118.2 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 14.00-24-24 PR and 29.5x25-34 |
Motor
| Manufacturer | Mitsubishi and Cummins |
| Model | 6D14T and QSB |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and full range of gearshift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10330 mm | 1. Transport length | 13979 mm |
| 2. Transport width | 2490 mm | 2. Transport width | 3340 mm |
| 3. Transport height | 3470 mm | 3. Transport height | 3758 mm |
| 4. Wheelbase | 3200 mm | 4. Wheelbase | 4216 mm |
| 6. Width with extended supports | 5800 mm | 6. Width with extended supports | 7315 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 30 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m |
| 11. Minimum operating radius | 2.5 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 25 m | 12. Maximum working radius | 36.6 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |