- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Kato KR300 vs. Grove RT700B
Kato KR300 vs. Grove RT700B
11 reasons to buy Kato KR300:
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 227.1 l. | 24 % more or 72.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 450 l. and 378.5 l. | 16 % more or 71.5 l. |
Motor
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 7.5 l. and 5.9 l. | 21 % more or 1.6 l. |
| Full power | 165 kW and 132 kW | 20 % more or 33 kW |
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Maximum torque | 635 Nm and 606.1 Nm | 5 % more or 28.9 Nm |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Maximum forward speed | 57 km/h and 39 km/h | 32 % more or 18 km/h |
Booms
| Rotation speed | 3.5 rev / min and 2.8 rev / min | 20 % more or 0.7 rev |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
2 reasons to buy Grove RT700B:
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m and 12 m | 11 % less or 1.3 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m and 32 m | 4 % more or 1.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10930 mm and 12725 mm |
| Transport width | 2620 mm and 2997 mm |
| Transport height | 3520 mm and 3371 mm |
| Wheelbase | 3300 mm and 3810 mm |
| Width with extended supports | 6200 mm and 7315 mm |
Operation
| Working weight | 25660 kg and 30018.7 kg |
| Tyre size | 16.00-25-26PR and 23.5R25 |
Motor
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Mitsubishi and Cummins |
| Model | 6D16T and 6BTA5.9 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10930 mm | 1. Transport length | 12725 mm |
| 2. Transport width | 2620 mm | 2. Transport width | 2997 mm |
| 3. Transport height | 3520 mm | 3. Transport height | 3371 mm |
| 4. Wheelbase | 3300 mm | 4. Wheelbase | 3810 mm |
| 6. Width with extended supports | 6200 mm | 6. Width with extended supports | 7315 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |