- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Kato KR300 vs. Terex A300
Kato KR300 vs. Terex A300
10 reasons to buy Kato KR300:
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 240 l. | 20 % more or 60 l. |
Motor
| Full power | 165 kW and 107 kW | 35 % more or 58 kW |
| Power measured at | 2800 rev / min and 2300 rev / min | 18 % more or 500 rev |
| Maximum torque | 635 Nm and 620 Nm | 2 % more or 15 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1300 rev / min | 19 % more or 300 rev |
| Displacement | 7.5 l. and 6.8 l. | 9 % more or 0.7 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 57 km/h and 36 km/h | 37 % more or 21 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m and 24.1 m | 25 % more or 7.9 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Minimum operating radius | 2.5 m and 3 m | 17 % less or 0.5 m |
3 reasons to buy Terex A300:
Booms
| Maximum working radius | 24 m and 26 m | 8 % less or 2 m |
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.1 m and 12 m | 32 % less or 3.9 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2620 mm and 2500 mm |
| Transport length | 10930 mm and 9635 mm |
| Transport height | 3520 mm and 3400 mm |
| Wheelbase | 3300 mm and 3200 mm |
| Width with extended supports | 6200 mm and 5500 mm |
Operation
| Tyre size | 16.00-25-26PR and 14R24 |
| Working weight | 25660 kg and 241000 kg |
Motor
| Manufacturer | Mitsubishi and Iveco |
| Model | 6D16T and F4GE9584D*J601 |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and DNDA lot 20000: powershift transmission with torque converter |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 30000 kg and 30000 kg |
Images
Sizes
| 4. Wheelbase | 3300 mm | 4. Wheelbase | 3200 mm |
| 6. Width with extended supports | 6200 mm | 6. Width with extended supports | 5500 mm |
| 1. Transport length | 10930 mm | 1. Transport length | 9635 mm |
| 2. Transport width | 2620 mm | 2. Transport width | 2500 mm |
| 3. Transport height | 3520 mm | 3. Transport height | 3400 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 2.5 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 26 m | 12. Maximum working radius | 24 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |