- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Link-Belt RTC80100 vs. Link-Belt RTC8075
Link-Belt RTC80100 vs. Link-Belt RTC8075
11 reasons to buy Link-Belt RTC80100:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3900 mm and 4200 mm | 7 % less or 300 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 965.3 l. and 605.7 l. | 37 % more or 359.6 l. |
| Engine oil volume | 26.5 l. and 17.4 l. | 34 % more or 9.1 l. |
Motor
| Effective power | 246.1 kW and 175.2 kW | 29 % more or 70.9 kW |
| Maximum torque | 1423.6 Nm and 985.7 Nm | 31 % more or 437.9 Nm |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m and 14.9 m | 18 % less or 2.7 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 45.7 m and 41.4 m | 9 % more or 4.3 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 90718.5 kg and 68038.9 kg | 25 % more or 22679.6 kg |
| Maximum working radius | 24.4 m and 35.1 m | 30 % less or 10.7 m |
7 reasons to buy Link-Belt RTC8075:
Operation
| Generator current strength | 150 amperes and 130 amperes | 13 % more or 20 amperes |
Gear box
| Maximum forward speed | 38.9 km/h and 29.8 km/h | 23 % more or 9.1 km/h |
| Maximum reverse gear | 38.9 km/h and 29.8 km/h | 23 % more or 9.1 km/h |
| Forward gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
Booms
| Rotation speed | 2.1 rev / min and 1.5 rev / min | 29 % more or 0.6 rev |
| Minimum operating radius | 2.4 m and 3 m | 20 % less or 0.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 14580 mm and 14900 mm |
| Transport width | 3650 mm and 3310 mm |
| Transport height | 3710 mm and 3930 mm |
| Wheelbase | 2750 mm and 3840 mm |
| Width with extended supports | 7930 mm and 7010 mm |
| Chassis/base length | 9400 mm and 8320 mm |
Operation
| Working weight | 55792 kg and 42841.3 kg |
| Fuel Capacity | 359.6 l. and 359.6 l. |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 23.5x25 - 2 stars Radial and 29.5x25 |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Caterpillar |
| Model | lot 40 and C6.6 |
Gear box
| Transmission type | hydrostatic and powershift |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 14580 mm | 1. Transport length | 14900 mm |
| 2. Transport width | 3650 mm | 2. Transport width | 3310 mm |
| 3. Transport height | 3710 mm | 3. Transport height | 3930 mm |
| 4. Wheelbase | 2750 mm | 4. Wheelbase | 3840 mm |
| 6. Width with extended supports | 7930 mm | 6. Width with extended supports | 7010 mm |
| 7. Chassis/base length | 9400 mm | 7. Chassis/base length | 8320 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3900 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4200 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 14.9 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 45.7 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 41.4 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 2.4 m |
| 12. Maximum working radius | 24.4 m | 12. Maximum working radius | 35.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |