- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Link-Belt RTC8030 serie II vs. Grove RT500DXL
Link-Belt RTC8030 serie II vs. Grove RT500DXL
7 reasons to buy Link-Belt RTC8030 serie II:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3040 mm and 3404 mm | 11 % less or 364 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 283.9 l. and 227.1 l. | 20 % more or 56.8 l. |
Motor
| Full power | 116.3 kW and 108 kW | 7 % more or 8.3 kW |
| Maximum torque | 683.3 Nm and 542 Nm | 21 % more or 141.3 Nm |
| Displacement | 6.6 l. and 5.9 l. | 11 % more or 0.7 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40.9 km/h and 39 km/h | 5 % more or 1.9 km/h |
Booms
| Maximum working radius | 25.9 m and 32 m | 19 % less or 6.1 m |
7 reasons to buy Grove RT500DXL:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 454.2 l. and 303 l. | 33 % more or 151.2 l. |
Motor
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
Gear box
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
| Reverse gears number | 4 and 2 | 50 % more or 2 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 11.3 m | 13 % less or 1.5 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 30.6 m | 13 % more or 4.5 m |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.8 rev / min | 7 % more or 0.2 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 11620 mm and 11680 mm |
| Transport width | 2590 mm and 2997 mm |
| Transport height | 3370 mm and 3488 mm |
| Wheelbase | 3480 mm and 3378 mm |
| Width with extended supports | 5940 mm and 6096 mm |
| Chassis/base length | 6890 mm and 6833 mm |
Operation
| Working weight | 25186.2 kg and 27851.5 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 20.5R25 and 20.5R25 |
Motor
| Model | C6.6 and 6BT5.9 |
| Power measured at | 2200 rev / min and 2200 rev / min |
| Manufacturer | Caterpillar and Cummins |
Gear box
| Transmission type | powershift and powershift transmission |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Maximum lifting capacity | 27215.5 kg and 27215.5 kg |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 11620 mm | 1. Transport length | 11680 mm |
| 2. Transport width | 2590 mm | 2. Transport width | 2997 mm |
| 3. Transport height | 3370 mm | 3. Transport height | 3488 mm |
| 4. Wheelbase | 3480 mm | 4. Wheelbase | 3378 mm |
| 6. Width with extended supports | 5940 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
| 7. Chassis/base length | 6890 mm | 7. Chassis/base length | 6833 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3040 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3404 mm |
Booms
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 25.9 m | 12. Maximum working radius | 32 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 30.6 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m |