- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Link-Belt RTC8030 serie II vs. Kato KR250
Link-Belt RTC8030 serie II vs. Kato KR250
6 reasons to buy Link-Belt RTC8030 serie II:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3040 mm and 3070 mm | 1 % less or 30 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 283.9 l. and 250 l. | 12 % more or 33.9 l. |
Motor
| Maximum torque | 683.3 Nm and 558.6 Nm | 18 % more or 124.7 Nm |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m and 12 m | 6 % less or 0.7 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 30.6 m and 30 m | 2 % more or 0.6 m |
| Maximum lifting capacity | 27215.5 kg and 25000 kg | 8 % more or 2215.5 kg |
10 reasons to buy Kato KR250:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 400 l. and 303 l. | 24 % more or 97 l. |
Motor
| Full power | 136 kW and 116.3 kW | 14 % more or 19.7 kW |
| Power measured at | 2800 rev / min and 2200 rev / min | 21 % more or 600 rev |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
| Maximum forward speed | 57 km/h and 40.9 km/h | 28 % more or 16.1 km/h |
Booms
| Maximum working radius | 25 m and 25.9 m | 3 % less or 0.9 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Rotation speed | 3.5 rev / min and 2.8 rev / min | 20 % more or 0.7 rev |
| Minimum operating radius | 2.5 m and 3 m | 17 % less or 0.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3370 mm and 3470 mm |
| Transport length | 11620 mm and 10330 mm |
| Wheelbase | 3480 mm and 3200 mm |
| Transport width | 2590 mm and 2490 mm |
| Width with extended supports | 5940 mm and 5800 mm |
Operation
| Tyre size | 20.5R25 and 14.00-24-24 PR |
| Working weight | 25186.2 kg and 22960 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Mitsubishi |
| Model | C6.6 and 6D14T |
| Displacement | 6.6 l. and 6.6 l. |
Gear box
| Transmission type | powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 11620 mm | 1. Transport length | 10330 mm |
| 2. Transport width | 2590 mm | 2. Transport width | 2490 mm |
| 3. Transport height | 3370 mm | 3. Transport height | 3470 mm |
| 4. Wheelbase | 3480 mm | 4. Wheelbase | 3200 mm |
| 6. Width with extended supports | 5940 mm | 6. Width with extended supports | 5800 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3040 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3070 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 30.6 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 30 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 2.5 m |
| 12. Maximum working radius | 25.9 m | 12. Maximum working radius | 25 m |