- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Link-Belt RTC8040 serie II vs. Grove RT880E
Link-Belt RTC8040 serie II vs. Grove RT880E
7 reasons to buy Link-Belt RTC8040 serie II:
Sizes
| Clearance | 650 mm and 507 mm | 22 % more or 143 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 283.9 l. and 273 l. | 4 % more or 10.9 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 41.3 km/h and 35 km/h | 15 % more or 6.3 km/h |
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10 m and 12.5 m | 20 % less or 2.5 m |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2 rev / min | 20 % more or 0.5 rev |
| Maximum working radius | 29 m and 36.6 m | 21 % less or 7.6 m |
8 reasons to buy Grove RT880E:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 303 l. | 70 % more or 692 l. |
Motor
| Full power | 205 kW and 123 kW | 40 % more or 82 kW |
| Maximum torque | 987 Nm and 596.6 Nm | 40 % more or 390.4 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 5.9 l. | 12 % more or 0.8 l. |
Gear box
| Maximum reverse gear | 35 km/h and 29.6 km/h | 15 % more or 5.4 km/h |
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m and 32 m | 18 % more or 7 m |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 27215.5 kg | 63 % more or 45359.3 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3650 mm and 3758 mm |
| Chassis/base length | 7810 mm and 8569 mm |
| Wheelbase | 3830 mm and 4216 mm |
| Width with extended supports | 6860 mm and 7315 mm |
| Transport length | 12620 mm and 13979 mm |
| Transport width | 3310 mm and 3340 mm |
Operation
| Tyre size | 23.5x25-20 layers and 29.5x25-34 with diagonal cord |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Working weight | 17599 kg and 49059.6 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BT 5.9L and QSB 6.7L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
Gear box
| Transmission type | powershift and full range of gearshift |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 6. Width with extended supports | 6860 mm | 6. Width with extended supports | 7315 mm |
| 7. Chassis/base length | 7810 mm | 7. Chassis/base length | 8569 mm |
| 1. Transport length | 12620 mm | 1. Transport length | 13979 mm |
| 2. Transport width | 3310 mm | 2. Transport width | 3340 mm |
| 3. Transport height | 3650 mm | 3. Transport height | 3758 mm |
| 4. Wheelbase | 3830 mm | 4. Wheelbase | 4216 mm |
| 5. Clearance | 650 mm | 5. Clearance | 507 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 36.6 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |