- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Link-Belt RTC8040 serie II vs. Kato KR500
Link-Belt RTC8040 serie II vs. Kato KR500
5 reasons to buy Link-Belt RTC8040 serie II:
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1200 rev / min | 20 % more or 300 rev |
Gear box
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10 m and 13.5 m | 26 % less or 3.5 m |
| Maximum working radius | 29 m and 31 m | 6 % less or 2 m |
13 reasons to buy Kato KR500:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3300 mm and 3430 mm | 4 % less or 130 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 283.9 l. | 5 % more or 16.1 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 560 l. and 303 l. | 46 % more or 257 l. |
Motor
| Full power | 199 kW and 123 kW | 38 % more or 76 kW |
| Maximum torque | 1029 Nm and 596.6 Nm | 42 % more or 432.4 Nm |
| Displacement | 11.1 l. and 5.9 l. | 47 % more or 5.2 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
| Maximum forward speed | 53 km/h and 41.3 km/h | 22 % more or 11.7 km/h |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38 m and 32 m | 16 % more or 6 m |
| Maximum angle of ascent | 82 degrees and 78 degrees | 5 % more or 4 degrees |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2.5 rev / min | 14 % more or 0.4 rev |
| Maximum lifting capacity | 50000 kg and 27215.5 kg | 46 % more or 22784.5 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3650 mm and 3770 mm |
| Wheelbase | 3830 mm and 4250 mm |
| Width with extended supports | 6860 mm and 7300 mm |
| Chassis/base length | 7810 mm and 8480 mm |
| Transport length | 12620 mm and 11900 mm |
| Transport width | 3310 mm and 3000 mm |
Operation
| Tyre size | 23.5x25-20 layers and 18.00-25-28PR |
| Working weight | 17599 kg and 37000 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Mitsubishi |
| Model | 6BT 5.9L and 6D22T |
Gear box
| Transmission type | powershift and remotely mounted gearbox with powershift |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3430 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3300 mm |
| 1. Transport length | 12620 mm | 1. Transport length | 11900 mm |
| 2. Transport width | 3310 mm | 2. Transport width | 3000 mm |
| 3. Transport height | 3650 mm | 3. Transport height | 3770 mm |
| 4. Wheelbase | 3830 mm | 4. Wheelbase | 4250 mm |
| 6. Width with extended supports | 6860 mm | 6. Width with extended supports | 7300 mm |
| 7. Chassis/base length | 7810 mm | 7. Chassis/base length | 8480 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 31 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 82 degrees |