      Holland Lift B165DL25 vs. Genie GS2646
      4 reasons to buy Holland Lift B165DL25:
      Sizes
      Clearance 165 mm and 100 mm 39 % more or 65 mm
      Platform
      Maximum working height 18500 mm and 9920 mm 46 % more or 8580 mm
      Maximum platform height 16500 mm and 7920 mm 52 % more or 8580 mm
      Maximum platform weight 650 kg and 454 kg 30 % more or 196 kg
      3 reasons to buy Genie GS2646:
      Platform
      Lifting time 30 sec and 72 sec 58 % less or 42 sec
      Lowering time 38 sec and 48 sec 21 % less or 10 sec
      Operation
      Maximum speed 3.5 km/h and 3.2 km/h 9 % more or 0.3 km/h
      Neutral reasons:
      Sizes
      Overall width 2440 mm and 1170 mm
      Height with guide rails 3390 mm and 2260 mm
      Height without guide handrails 2620 mm and 1680 mm
      Wheelbase 3080 mm and 1850 mm
      Dimensional length 4840 mm and 2410 mm
      Platform length 4370 mm and 2260 mm
      Platform width 2300 mm and 1150 mm
      Platform extension 1800 mm and 910 mm
      Operation
      Tyre size 12x16.5 and 15x5x11
      Working weight 10540 kg and 1956 kg
      Images
      1. Dimensional length 4840 mm 1. Dimensional length 2410 mm
      2. Overall width 2440 mm 2. Overall width 1170 mm
      3. Height with guide rails 3390 mm 3. Height with guide rails 2260 mm
      4. Wheelbase 3080 mm 4. Wheelbase 1850 mm
      5. Clearance 165 mm 5. Clearance 100 mm
      9. Platform extension 1800 mm 9. Platform extension 910 mm
      6. Maximum platform height 16500 mm 6. Maximum platform height 7920 mm
      7. Platform width 2300 mm 7. Platform width 1150 mm
      8. Platform length 4370 mm 8. Platform length 2260 mm