      Holland Lift B165DL25 vs. MEC 3247ES
      4 reasons to buy Holland Lift B165DL25:
      Sizes
      Clearance 165 mm and 88.9 mm 46 % more or 76.1 mm
      Platform
      Maximum platform height 16500 mm and 9750 mm 41 % more or 6750 mm
      Maximum platform weight 650 kg and 318 kg 51 % more or 332 kg
      Maximum working height 18500 mm and 11750 mm 36 % more or 6750 mm
      1 reasons to buy MEC 3247ES:
      Operation
      Maximum speed 4 km/h and 3.2 km/h 20 % more or 0.8 km/h
      Neutral reasons:
      Sizes
      Dimensional length 4840 mm and 2510 mm
      Overall width 2440 mm and 1190 mm
      Height with guide rails 3390 mm and 2450 mm
      Height without guide handrails 2620 mm and 1970 mm
      Wheelbase 3080 mm and 1800 mm
      Platform
      Platform length 4370 mm and 2310 mm
      Platform extension 1800 mm and 1070 mm
      Operation
      Tyre size 12x16.5 and 16x5
      Working weight 10540 kg and 2717 kg
      Images
      4. Wheelbase 3080 mm 4. Wheelbase 1800 mm
      5. Clearance 165 mm 5. Clearance 88.9 mm
      1. Dimensional length 4840 mm 1. Dimensional length 2510 mm
      2. Overall width 2440 mm 2. Overall width 1190 mm
      3. Height with guide rails 3390 mm 3. Height with guide rails 2450 mm
      6. Maximum platform height 16500 mm 6. Maximum platform height 9750 mm
      8. Platform length 4370 mm 8. Platform length 2310 mm
      9. Platform extension 1800 mm 9. Platform extension 1070 mm