      Holland Lift Q135EL24 vs. Haulotte Optimum 2032E
      5 reasons to buy Holland Lift Q135EL24:
      Sizes
      Clearance 180 mm and 127 mm 29 % more or 53 mm
      Platform
      Maximum working height 15500 mm and 11049 mm 29 % more or 4451 mm
      Maximum platform height 13500 mm and 6172.2 mm 54 % more or 7327.8 mm
      Maximum platform weight 750 kg and 349.3 kg 53 % more or 400.7 kg
      Motor
      Battery ampere-hours 400 and 225 44 % more or 175
      3 reasons to buy Haulotte Optimum 2032E:
      Platform
      Lifting time 37 sec and 65 sec 43 % less or 28 sec
      Lowering time 41 sec and 42 sec 2 % less or 1 sec
      Operation
      Maximum speed 4.5 km/h and 2.3 km/h 49 % more or 2.2 km/h
      Neutral reasons:
      Sizes
      Wheelbase 3080 mm and 1853.2 mm
      Dimensional length 4650 mm and 2371.3 mm
      Overall width 2390 mm and 813.8 mm
      Height with guide rails 3060 mm and 1981.2 mm
      Platform length 4260 mm and 192.5 mm
      Platform width 2300 mm and 65.5 mm
      Platform extension 1800 mm and 914.4 mm
      Operation
      Working weight 7590 kg and 1730.5 kg
      Tyre size 31x12.5x15 and 15x5x2
      Motor
      System voltage 48V and 24 V
      Images
      4. Wheelbase 3080 mm 4. Wheelbase 1853.2 mm
      5. Clearance 180 mm 5. Clearance 127 mm
      1. Dimensional length 4650 mm 1. Dimensional length 2371.3 mm
      2. Overall width 2390 mm 2. Overall width 813.8 mm
      3. Height with guide rails 3060 mm 3. Height with guide rails 1981.2 mm
      6. Maximum platform height 13500 mm 6. Maximum platform height 6172.2 mm
      7. Platform width 2300 mm 7. Platform width 65.5 mm
      8. Platform length 4260 mm 8. Platform length 192.5 mm
      9. Platform extension 1800 mm 9. Platform extension 914.4 mm