- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D10R vs. Komatsu D475A-2
Caterpillar D10R vs. Komatsu D475A-2
4 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 615 mm | 6 % more or 40 mm |
Motor
| Power measured at | 2200 rev / min and 1900 rev / min | 14 % more or 300 rev |
| Displacement | 30.5 l. and 27 l. | 11 % more or 3.5 l. |
| Full power | 582.4 kW and 457.1 kW | 22 % more or 125.3 kW |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5263 mm and 5265 mm |
| Height | 2119 mm and 2610 mm |
Sizes
| Length without blade | 5331 mm and 6420 mm |
| Length with blade | 7754 mm and 11525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3160 mm and 3645 mm |
| Height to cab upper part | 4100 mm and 4555 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3880 mm and 4185 mm |
Operation
| Working weight | 65403.5 kg and 85500 kg |
Motor
| Cylinders number | 12 and 12 |
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3412E and SA12V140 |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Track width | 2550 mm and 2770 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7754 mm | 1. Length with blade | 11525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3160 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4100 mm | 3. Height to cab upper part | 4555 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3880 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4185 mm |
| 5. Clearance | 615 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 6. Length without blade | 5331 mm | 6. Length without blade | 6420 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2550 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |