- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D10T vs. Caterpillar D11T
Caterpillar D10T vs. Caterpillar D11T
4 reasons to buy Caterpillar D10T:
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 404 l/min and 250 l/min | 38 % more or 154 l/min |
Gear box
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.8 km/h | 7 % more or 0.9 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 14 km/h | 11 % more or 1.8 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 44 and 41 | 7 % more or 3 |
14 reasons to buy Caterpillar D11T:
Standard blade
| Cut depth | 766 mm and 674 mm | 12 % more or 92 mm |
| Volume | 27.2 m3 and 18.5 m3 | 32 % more or 8.7 m3 |
Sizes
| Clearance | 674.5 mm and 615 mm | 9 % more or 59.5 mm |
Operation
| Cooling system fluid volume | 238.8 l. and 132 l. | 45 % more or 106.8 l. |
| Engine oil volume | 106 l. and 68 l. | 36 % more or 38 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 243 l. and 144 l. | 41 % more or 99 l. |
| Power unit fluid volume | 344 l. and 193 l. | 44 % more or 151 l. |
| Final drive fluid volume | 30 l. and 23 l. | 23 % more or 7 l. |
| Generator current strength | 100 amperes and 95 amperes | 5 % more or 5 amperes |
| Fuel Capacity | 1609 l. and 1204 l. | 25 % more or 405 l. |
Motor
| Effective power | 634 kW and 433 kW | 32 % more or 201 kW |
| Displacement | 32.1 l. and 27 l. | 16 % more or 5.1 l. |
| Full power | 698 kW and 482 kW | 31 % more or 216 kW |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.7 m2 | 25 % more or 1.6 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4860 mm and 5600 mm |
| Height | 2120 mm and 2773 mm |
Sizes
| Length without blade | 5331 mm and 6027 mm |
| Length with blade | 9260 mm and 10637.5 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3160 mm and 3606 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 4078 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 3855 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Working weight | 66451 kg and 104590 kg |
Motor
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Cylinders number | 12 and 12 |
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
| Model | C27 ACERT and 3508B |
Hydraulic system
| Type of pump | gear type pump and gear type pump |
| Overflow valve pressure | 18790 kPa and 24135 kPa |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
| Forward gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Caterpillar track pitch | 260 mm and 318 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 9260 mm | 1. Length with blade | 10637.5 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3160 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3606 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 4078 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm |
| 5. Clearance | 615 mm | 5. Clearance | 674.5 mm |
| 6. Length without blade | 5331 mm | 6. Length without blade | 6027 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |