- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D10T vs. Caterpillar D9T
Caterpillar D10T vs. Caterpillar D9T
17 reasons to buy Caterpillar D10T:
Standard blade
| Volume | 18.5 m3 and 13.5 m3 | 27 % more or 5.0 m3 |
| Cut depth | 674 mm and 606 mm | 10 % more or 68 mm |
Sizes
| Clearance | 615 mm and 596 mm | 3 % more or 19 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1204 l. and 889 l. | 26 % more or 315 l. |
| Cooling system fluid volume | 132 l. and 104 l. | 21 % more or 28 l. |
| Engine oil volume | 68 l. and 38 l. | 44 % more or 30 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 144 l. and 89 l. | 38 % more or 55 l. |
| Power unit fluid volume | 193 l. and 164 l. | 15 % more or 29 l. |
| Final drive fluid volume | 23 l. and 15 l. | 35 % more or 8 l. |
Motor
| Full power | 482 kW and 346 kW | 28 % more or 136 kW |
| Effective power | 433 kW and 306 kW | 29 % more or 127 kW |
| Displacement | 27 l. and 18.1 l. | 33 % more or 8.9 l. |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 404 l/min and 383 l/min | 5 % more or 21 l/min |
Gear box
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.7 km/h | 8 % more or 1.0 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 14.3 km/h | 9 % more or 1.5 km/h |
Carrier
| Contact with ground area | 4.7 m2 and 4.2 m2 | 11 % more or 0.5 m2 |
| Track shoes number per side | 44 and 43 | 2 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Height | 2120 mm and 1934 mm |
| Width | 4860 mm and 4310 mm |
Sizes
| Length without blade | 5331 mm and 4912 mm |
| Length with blade | 9260 mm and 6630 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3160 mm and 2865 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 3815 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 3474 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Generator current strength | 95 amperes and 95 amperes |
| Working weight | 66451 kg and 47900 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
| Model | C27 ACERT and C18 ACERT |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
Hydraulic system
| Type of pump | gear type pump and piston pump |
| Overflow valve pressure | 18790 kPa and 40500 kPa |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Caterpillar track pitch | 260 mm and 240 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 9260 mm | 1. Length with blade | 6630 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3160 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 3815 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3474 mm |
| 5. Clearance | 615 mm | 5. Clearance | 596 mm |
| 6. Length without blade | 5331 mm | 6. Length without blade | 4912 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |