- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D10T vs. Komatsu D475A-2
Caterpillar D10T vs. Komatsu D475A-2
1 reasons to buy Caterpillar D10T:
Carrier
| Track shoes number per side | 44 and 39 | 11 % more or 5 |
4 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 615 mm | 6 % more or 40 mm |
Motor
| Full power | 582.4 kW and 482 kW | 17 % more or 100.4 kW |
| Power measured at | 2200 rev / min and 1800 rev / min | 18 % more or 400 rev |
| Displacement | 30.5 l. and 27 l. | 11 % more or 3.5 l. |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4860 mm and 5265 mm |
| Height | 2120 mm and 2610 mm |
Sizes
| Length without blade | 5331 mm and 6420 mm |
| Length with blade | 9260 mm and 11525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3160 mm and 3645 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 4555 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 4185 mm |
Operation
| Working weight | 66451 kg and 85500 kg |
Motor
| Cylinders number | 12 and 12 |
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | C27 ACERT and SA12V140 |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Caterpillar track pitch | 260 mm and 317.5 mm |
Images
Sizes
| 5. Clearance | 615 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 6. Length without blade | 5331 mm | 6. Length without blade | 6420 mm |
| 1. Length with blade | 9260 mm | 1. Length with blade | 11525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3160 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 4555 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4185 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |