- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D10T vs. Komatsu D475A-5 Level 2
Caterpillar D10T vs. Komatsu D475A-5 Level 2
3 reasons to buy Caterpillar D10T:
Gear box
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.2 km/h | 12 % more or 1.5 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 14 km/h | 11 % more or 1.8 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 44 and 41 | 7 % more or 3 |
11 reasons to buy Komatsu D475A-5 Level 2:
Standard blade
| Cut depth | 860 mm and 674 mm | 22 % more or 186 mm |
Sizes
| Clearance | 655 mm and 615 mm | 6 % more or 40 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1670 l. and 1204 l. | 28 % more or 466 l. |
| Cooling system fluid volume | 210 l. and 132 l. | 37 % more or 78 l. |
| Engine oil volume | 121 l. and 68 l. | 44 % more or 53 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 180 l. and 144 l. | 20 % more or 36 l. |
| Final drive fluid volume | 75 l. and 23 l. | 69 % more or 52 l. |
Motor
| Displacement | 30.5 l. and 27 l. | 11 % more or 3.5 l. |
| Full power | 671 kW and 482 kW | 28 % more or 189 kW |
| Effective power | 664 kW and 433 kW | 35 % more or 231 kW |
Carrier
| Contact with ground area | 7.3 m2 and 4.7 m2 | 36 % more or 2.6 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Height | 2120 mm and 2690 mm |
| Width | 4860 mm and 6465 mm |
Sizes
| Length with blade | 9260 mm and 10525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3160 mm and 2770 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 4646 mm |
Operation
| Working weight | 66451 kg and 113200 kg |
Motor
| Aspiration | turbocharging and Turbocharged engine with subsequent cooling of charging air by oncoming air flow |
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Cylinders number | 12 and 12 |
| Model | C27 ACERT and SAA12V140E-3 |
Hydraulic system
| Type of pump | gear type pump and Double-acting piston type |
| Overflow valve pressure | 18790 kPa and 27441.1 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and Komatsu TORQFLOW transmission |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 810 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 9260 mm | 1. Length with blade | 10525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3160 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2770 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 4646 mm |
| 5. Clearance | 615 mm | 5. Clearance | 655 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 810 mm |