- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D10T vs. Komatsu D575A-2
Caterpillar D10T vs. Komatsu D575A-2
5 reasons to buy Caterpillar D10T:
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 404 l/min and 255 l/min | 37 % more or 149 l/min |
Gear box
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 12 km/h | 6 % more or 0.7 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 13.8 km/h | 13 % more or 2.0 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 44 and 43 | 2 % more or 1 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
10 reasons to buy Komatsu D575A-2:
Sizes
| Clearance | 745 mm and 615 mm | 17 % more or 130 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 2100 l. and 1204 l. | 43 % more or 896 l. |
| Cooling system fluid volume | 320 l. and 132 l. | 59 % more or 188 l. |
| Engine oil volume | 129 l. and 68 l. | 47 % more or 61 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 300 l. and 144 l. | 52 % more or 156 l. |
| Power unit fluid volume | 345 l. and 193 l. | 44 % more or 152 l. |
| Final drive fluid volume | 70 l. and 23 l. | 67 % more or 47 l. |
Motor
| Displacement | 46.3 l. and 27 l. | 42 % more or 19.3 l. |
| Full power | 794.2 kW and 482 kW | 39 % more or 312.2 kW |
Carrier
| Contact with ground area | 6.9 m2 and 4.7 m2 | 32 % more or 2.2 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4860 mm and 5880 mm |
| Height | 2120 mm and 2740 mm |
Sizes
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 4530 mm |
| Length without blade | 5331 mm and 7270 mm |
| Length with blade | 9260 mm and 12005 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3160 mm and 4180 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 4880 mm |
Operation
| Working weight | 66451 kg and 129200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
| Model | C27 ACERT and SA12V170 |
| Aspiration | turbocharging and Diesel engine with turbocharging and certified emission volume |
| Cylinders number | 12 and 12 |
Hydraulic system
| Type of pump | gear type pump and gear type pump |
| Overflow valve pressure | 18790 kPa and 20600 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 760 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 9260 mm | 1. Length with blade | 12005 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3160 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4180 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 4880 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4530 mm |
| 5. Clearance | 615 mm | 5. Clearance | 745 mm |
| 6. Length without blade | 5331 mm | 6. Length without blade | 7270 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 760 mm |