- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Caterpillar D9N
Caterpillar D11N vs. Caterpillar D9N
9 reasons to buy Caterpillar D11N:
Standard blade
| Volume | 25.6 m3 and 11.9 m3 | 54 % more or 13.7 m3 |
| Cut depth | 774 mm and 619 mm | 20 % more or 155 mm |
Sizes
| Clearance | 623 mm and 505 mm | 19 % more or 118 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1490 l. and 792 l. | 47 % more or 698 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 169 l. and 89 l. | 47 % more or 80 l. |
Motor
| Full power | 574.2 kW and 275.9 kW | 52 % more or 298.3 kW |
| Displacement | 34.5 l. and 18 l. | 48 % more or 16.5 l. |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 610 l/min and 310 l/min | 49 % more or 300 l/min |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.2 m2 | 33 % more or 2.1 m2 |
3 reasons to buy Caterpillar D9N:
Gear box
| Maximum forward speed | 12.1 km/h and 11.6 km/h | 4 % more or 0.5 km/h |
| Maximum reverse gear | 14.9 km/h and 14.1 km/h | 5 % more or 0.8 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 98.4 kPa and 149 kPa | 34 % less or 50.6 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4320 mm |
| Height | 2310 mm and 1810 mm |
Sizes
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 2890 mm |
| Height to cab upper part | 4560 mm and 3910 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 3470 mm |
| Length without blade | 6160 mm and 5170 mm |
| Length with blade | 8390 mm and 6870 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 42542 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
| Model | 3508 and 3408 |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 22752.7 kPa and 18615.8 kPa |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and powershift |
| Forward gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2890 mm and 2250 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 6870 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2890 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 3910 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 505 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 5170 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2250 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |