- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Caterpillar D9R
Caterpillar D11N vs. Caterpillar D9R
8 reasons to buy Caterpillar D11N:
Standard blade
| Volume | 25.6 m3 and 16.4 m3 | 36 % more or 9.2 m3 |
| Cut depth | 774 mm and 606 mm | 22 % more or 168 mm |
Sizes
| Clearance | 623 mm and 591 mm | 5 % more or 32 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1490 l. and 817.6 l. | 45 % more or 672.4 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 169 l. and 71.9 l. | 57 % more or 97.1 l. |
Motor
| Displacement | 34.5 l. and 18 l. | 48 % more or 16.5 l. |
| Full power | 574.2 kW and 305.7 kW | 47 % more or 268.5 kW |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.2 m2 | 33 % more or 2.1 m2 |
3 reasons to buy Caterpillar D9R:
Gear box
| Maximum forward speed | 11.9 km/h and 11.6 km/h | 3 % more or 0.3 km/h |
| Maximum reverse gear | 14.6 km/h and 14.1 km/h | 3 % more or 0.5 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 110.9 kPa and 149 kPa | 26 % less or 38.1 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4650 mm |
| Height | 2310 mm and 1934 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 4560 mm and 3820 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 3470 mm |
| Length without blade | 6160 mm and 5180 mm |
| Length with blade | 8390 mm and 7180 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 2930 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 49567 kg |
Motor
| Model | 3508 and 3408ETA |
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and powershift transmission |
Carrier
| Track width | 2890 mm and 2250 mm |
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 3820 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 591 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 5180 mm |
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 7180 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2930 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2250 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |