- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Komatsu D375A-1
Caterpillar D11N vs. Komatsu D375A-1
3 reasons to buy Caterpillar D11N:
Sizes
| Clearance | 623 mm and 610 mm | 2 % more or 13 mm |
Motor
| Full power | 574.2 kW and 384 kW | 33 % more or 190.2 kW |
| Displacement | 34.5 l. and 23.2 l. | 33 % more or 11.3 l. |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4600 mm |
| Height | 2310 mm and 2095 mm |
Sizes
| Length without blade | 6160 mm and 6160 mm |
| Length with blade | 8390 mm and 9835 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 3280 mm |
| Height to cab upper part | 4560 mm and 4330 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 3730 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 56290 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508 and SA6D170B |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2890 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 6160 mm |
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 9835 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3280 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 4330 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3730 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |