- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Komatsu D375A-3
Caterpillar D11N vs. Komatsu D375A-3
9 reasons to buy Caterpillar D11N:
Standard blade
| Volume | 25.6 m3 and 18.5 m3 | 28 % more or 7.1 m3 |
| Cut depth | 774 mm and 715 mm | 8 % more or 59 mm |
Sizes
| Clearance | 623 mm and 620 mm | 0 % more or 3 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1490 l. and 1050 l. | 30 % more or 440 l. |
Motor
| Full power | 574.2 kW and 396.7 kW | 31 % more or 177.5 kW |
| Displacement | 34.5 l. and 23.2 l. | 33 % more or 11.3 l. |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 610 l/min and 255 l/min | 58 % more or 355 l/min |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.7 m2 | 25 % more or 1.6 m2 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
3 reasons to buy Komatsu D375A-3:
Gear box
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 14.1 km/h | 11 % more or 1.7 km/h |
| Maximum forward speed | 11.8 km/h and 11.6 km/h | 2 % more or 0.2 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 104 kPa and 149 kPa | 30 % less or 45 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4695 mm |
| Height | 2310 mm and 2265 mm |
Sizes
| Length with blade | 8390 mm and 10040 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 4695 mm |
| Height to cab upper part | 4560 mm and 4230 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 3840 mm |
| Length without blade | 6160 mm and 5820 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 68200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508 and S6D170E-2 |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 22752.7 kPa and 20594 kPa |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Track width | 2890 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 10040 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 4230 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 620 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 5820 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |