- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Komatsu D475A-2
Caterpillar D11N vs. Komatsu D475A-2
1 reasons to buy Caterpillar D11N:
Motor
| Displacement | 34.5 l. and 30.5 l. | 12 % more or 4.0 l. |
2 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 623 mm | 5 % more or 32 mm |
Motor
| Full power | 582.4 kW and 574.2 kW | 1 % more or 8.2 kW |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 5265 mm |
| Height | 2310 mm and 2610 mm |
Sizes
| Length without blade | 6160 mm and 6420 mm |
| Length with blade | 8390 mm and 11525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 3645 mm |
| Height to cab upper part | 4560 mm and 4555 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 4185 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 85500 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508 and SA12V140 |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 710 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2890 mm and 2770 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 11525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 4555 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4185 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 6420 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |