- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Komatsu D475A-3
Caterpillar D11N vs. Komatsu D475A-3
5 reasons to buy Caterpillar D11N:
Motor
| Displacement | 34.5 l. and 30.5 l. | 12 % more or 4.0 l. |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 610 l/min and 255 l/min | 58 % more or 355 l/min |
Carrier
| Specific ground pressure | 149 kPa and 157.9 kPa | 6 % less or 8.9 kPa |
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 6.2 m2 | 2 % more or 0.1 m2 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
4 reasons to buy Komatsu D475A-3:
Standard blade
| Cut depth | 800 mm and 774 mm | 3 % more or 26 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1670 l. and 1490 l. | 11 % more or 180 l. |
Motor
| Full power | 650.3 kW and 574.2 kW | 12 % more or 76.1 kW |
Gear box
| Maximum reverse gear | 14.4 km/h and 14.1 km/h | 2 % more or 0.3 km/h |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 5265 mm |
| Height | 2310 mm and 2610 mm |
| Volume | 25.6 m3 and 25.6 m3 |
Sizes
| Height to cab upper part | 4560 mm and 4570 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 3600 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 4365 mm |
| Length with blade | 8390 mm and 11560 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 99980 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508 and SDA12V140 |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 22752.7 kPa and 20600 kPa |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.6 km/h and 11.6 km/h |
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 710 mm |
| Track width | 2890 mm and 2770 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 11560 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3600 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 4570 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4365 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |