- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11N vs. Komatsu D575A-2
Caterpillar D11N vs. Komatsu D575A-2
4 reasons to buy Caterpillar D11N:
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 610 l/min and 255 l/min | 58 % more or 355 l/min |
Gear box
| Maximum reverse gear | 14.1 km/h and 13.8 km/h | 2 % more or 0.3 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 149 kPa and 157.9 kPa | 6 % less or 8.9 kPa |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
7 reasons to buy Komatsu D575A-2:
Sizes
| Clearance | 745 mm and 623 mm | 16 % more or 122 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 2100 l. and 1490 l. | 29 % more or 610 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 300 l. and 169 l. | 44 % more or 131 l. |
Motor
| Displacement | 46.3 l. and 34.5 l. | 25 % more or 11.8 l. |
| Full power | 794.2 kW and 574.2 kW | 28 % more or 220.0 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 12 km/h and 11.6 km/h | 3 % more or 0.4 km/h |
Carrier
| Contact with ground area | 6.9 m2 and 6.3 m2 | 9 % more or 0.6 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 5880 mm |
| Height | 2310 mm and 2740 mm |
Sizes
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 4530 mm |
| Length without blade | 6160 mm and 7270 mm |
| Length with blade | 8390 mm and 12005 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3780 mm and 4180 mm |
| Height to cab upper part | 4560 mm and 4880 mm |
Operation
| Working weight | 95846 kg and 129200 kg |
Motor
| Aspiration | turbocharging and Diesel engine with turbocharging and certified emission volume |
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508 and SA12V170 |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 22752.7 kPa and 20600 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 760 mm |
| Track width | 2890 mm and 3220 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8390 mm | 1. Length with blade | 12005 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3780 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4180 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 4880 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4530 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 745 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 7270 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 3220 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 760 mm |