- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11R vs. Caterpillar D9L
Caterpillar D11R vs. Caterpillar D9L
5 reasons to buy Caterpillar D11R:
Sizes
| Clearance | 623 mm and 610 mm | 2 % more or 13 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1471 l. and 965 l. | 34 % more or 506 l. |
Motor
| Full power | 682.3 kW and 343 kW | 50 % more or 339.3 kW |
| Displacement | 34.5 l. and 27 l. | 22 % more or 7.5 l. |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.3 m2 | 32 % more or 2.0 m2 |
3 reasons to buy Caterpillar D9L:
Gear box
| Maximum forward speed | 12.2 km/h and 11.7 km/h | 4 % more or 0.5 km/h |
| Maximum reverse gear | 15 km/h and 14 km/h | 7 % more or 1 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 118 kPa and 162.5 kPa | 27 % less or 44.5 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 6350 mm and 4540 mm |
Sizes
| Length without blade | 6160 mm and 5320 mm |
| Length with blade | 8830 mm and 7080 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3600 mm and 3190 mm |
| Height to cab upper part | 4660 mm and 4213 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4440 mm and 3550 mm |
Operation
| Working weight | 102285.1 kg and 52007 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
| Model | 3508B and 3412 |
Gear box
| Transmission type | powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2890 mm and 2500 mm |
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8830 mm | 1. Length with blade | 7080 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3600 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3190 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4660 mm | 3. Height to cab upper part | 4213 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4440 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3550 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 6160 mm | 6. Length without blade | 5320 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2890 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |