- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11R vs. Komatsu D475A-5 Level 2
Caterpillar D11R vs. Komatsu D475A-5 Level 2
5 reasons to buy Caterpillar D11R:
Operation
| Cooling system fluid volume | 231 l. and 210 l. | 9 % more or 21 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 205 l. and 180 l. | 12 % more or 25 l. |
Motor
| Displacement | 34.5 l. and 30.5 l. | 12 % more or 4.0 l. |
| Full power | 682.3 kW and 671 kW | 2 % more or 11.3 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.7 km/h and 11.2 km/h | 4 % more or 0.5 km/h |
9 reasons to buy Komatsu D475A-5 Level 2:
Standard blade
| Cut depth | 860 mm and 766 mm | 11 % more or 94 mm |
Sizes
| Clearance | 655 mm and 623 mm | 5 % more or 32 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1670 l. and 1471 l. | 12 % more or 199 l. |
| Engine oil volume | 121 l. and 106 l. | 12 % more or 15 l. |
| Final drive fluid volume | 75 l. and 30 l. | 60 % more or 45 l. |
Motor
| Cylinders number | 12 and 8 | 33 % more or 4 |
| Effective power | 664 kW and 633.8 kW | 5 % more or 30.2 kW |
Carrier
| Specific ground pressure | 112 kPa and 162.5 kPa | 31 % less or 50.5 kPa |
| Contact with ground area | 7.3 m2 and 6.3 m2 | 14 % more or 1.0 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 6350 mm and 6465 mm |
| Height | 2370 mm and 2690 mm |
Sizes
| Width between caterpillar tracks | 3600 mm and 2770 mm |
| Height to cab upper part | 4660 mm and 4646 mm |
| Length with blade | 8830 mm and 10525 mm |
Operation
| Working weight | 102285.1 kg and 113200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508B and SAA12V140E-3 |
| Aspiration | Turbocharging with subsequent air cooling (by a cooling radiator) and Turbocharged engine with subsequent cooling of charging air by oncoming air flow |
Gear box
| Transmission type | powershift and Komatsu TORQFLOW transmission |
| Maximum reverse gear | 14 km/h and 14 km/h |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 810 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 3. Height to cab upper part | 4660 mm | 3. Height to cab upper part | 4646 mm |
| 5. Clearance | 623 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 1. Length with blade | 8830 mm | 1. Length with blade | 10525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3600 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2770 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 810 mm |