- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11T vs. Caterpillar D9H
Caterpillar D11T vs. Caterpillar D9H
8 reasons to buy Caterpillar D11T:
Sizes
| Clearance | 674.5 mm and 460 mm | 32 % more or 214.5 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1609 l. and 870 l. | 46 % more or 739 l. |
Motor
| Displacement | 32.1 l. and 24.2 l. | 25 % more or 7.9 l. |
| Full power | 698 kW and 305.7 kW | 56 % more or 392.3 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.8 km/h and 10.8 km/h | 8 % more or 1.0 km/h |
| Maximum reverse gear | 14 km/h and 13.2 km/h | 6 % more or 0.8 km/h |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.1 m2 | 35 % more or 2.2 m2 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
1 reasons to buy Caterpillar D9H:
Carrier
| Specific ground pressure | 101.4 kPa and 138.1 kPa | 27 % less or 36.7 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4390 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 4078 mm and 3560 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 3350 mm |
| Length without blade | 6027 mm and 5610 mm |
| Length with blade | 10637.5 mm and 7240 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3606 mm and 3020 mm |
Operation
| Working weight | 104590 kg and 42780 kg |
Motor
| Model | 3508B and D353 |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and powershift |
| Forward gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Track width | 2896 mm and 2290 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10637.5 mm | 1. Length with blade | 7240 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3606 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 3560 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3350 mm |
| 5. Clearance | 674.5 mm | 5. Clearance | 460 mm |
| 6. Length without blade | 6027 mm | 6. Length without blade | 5610 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2896 mm | 7. Track width | 2290 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |