- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11T vs. Caterpillar D9R
Caterpillar D11T vs. Caterpillar D9R
12 reasons to buy Caterpillar D11T:
Standard blade
| Volume | 27.2 m3 and 16.4 m3 | 40 % more or 10.8 m3 |
| Cut depth | 766 mm and 606 mm | 21 % more or 160 mm |
Sizes
| Clearance | 674.5 mm and 591 mm | 12 % more or 83.5 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1609 l. and 817.6 l. | 49 % more or 791.4 l. |
| Engine oil volume | 106 l. and 45.4 l. | 57 % more or 60.6 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 243 l. and 71.9 l. | 70 % more or 171.1 l. |
| Power unit fluid volume | 344 l. and 166.6 l. | 52 % more or 177.4 l. |
| Final drive fluid volume | 30 l. and 18.9 l. | 37 % more or 11.1 l. |
Motor
| Full power | 698 kW and 305.7 kW | 56 % more or 392.3 kW |
| Displacement | 32.1 l. and 18 l. | 44 % more or 14.1 l. |
| Cylinders number | 12 and 8 | 33 % more or 4 |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.2 m2 | 33 % more or 2.1 m2 |
4 reasons to buy Caterpillar D9R:
Motor
| Power measured at | 1900 rev / min and 1800 rev / min | 5 % more or 100 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.9 km/h and 11.8 km/h | 1 % more or 0.1 km/h |
| Maximum reverse gear | 14.6 km/h and 14 km/h | 4 % more or 0.6 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 110.9 kPa and 138.1 kPa | 20 % less or 27.2 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4650 mm |
| Height | 2773 mm and 1934 mm |
Sizes
| Length without blade | 6027 mm and 5180 mm |
| Length with blade | 10637.5 mm and 7180 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3606 mm and 2930 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 3820 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 3470 mm |
Operation
| Working weight | 104590 kg and 49567 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
| Model | 3508B and 3408ETA |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and powershift transmission |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2896 mm and 2250 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10637.5 mm | 1. Length with blade | 7180 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3606 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2930 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 3820 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm |
| 5. Clearance | 674.5 mm | 5. Clearance | 591 mm |
| 6. Length without blade | 6027 mm | 6. Length without blade | 5180 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2896 mm | 7. Track width | 2250 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |