- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11T vs. Caterpillar D9T
Caterpillar D11T vs. Caterpillar D9T
15 reasons to buy Caterpillar D11T:
Standard blade
| Volume | 27.2 m3 and 13.5 m3 | 50 % more or 13.7 m3 |
| Cut depth | 766 mm and 606 mm | 21 % more or 160 mm |
Sizes
| Clearance | 674.5 mm and 596 mm | 12 % more or 78.5 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 243 l. and 89 l. | 63 % more or 154 l. |
| Power unit fluid volume | 344 l. and 164 l. | 52 % more or 180 l. |
| Fuel Capacity | 1609 l. and 889 l. | 45 % more or 720 l. |
| Final drive fluid volume | 30 l. and 15 l. | 50 % more or 15 l. |
| Cooling system fluid volume | 238.8 l. and 104 l. | 56 % more or 134.8 l. |
| Engine oil volume | 106 l. and 38 l. | 64 % more or 68 l. |
| Generator current strength | 100 amperes and 95 amperes | 5 % more or 5 amperes |
Motor
| Displacement | 32.1 l. and 18.1 l. | 44 % more or 14.0 l. |
| Full power | 698 kW and 346 kW | 50 % more or 352 kW |
| Effective power | 634 kW and 306 kW | 52 % more or 328 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.8 km/h and 11.7 km/h | 1 % more or 0.1 km/h |
Carrier
| Contact with ground area | 6.3 m2 and 4.2 m2 | 33 % more or 2.1 m2 |
4 reasons to buy Caterpillar D9T:
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 383 l/min and 250 l/min | 35 % more or 133 l/min |
Gear box
| Maximum reverse gear | 14.3 km/h and 14 km/h | 2 % more or 0.3 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 43 and 41 | 5 % more or 2 |
| Specific ground pressure | 110.9 kPa and 138.1 kPa | 20 % less or 27.2 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 4310 mm |
| Height | 2773 mm and 1934 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 4078 mm and 3815 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 3474 mm |
| Length without blade | 6027 mm and 4912 mm |
| Length with blade | 10637.5 mm and 6630 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3606 mm and 2865 mm |
Operation
| Working weight | 104590 kg and 47900 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Caterpillar |
| Model | 3508B and C18 ACERT |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
Hydraulic system
| Type of pump | gear type pump and piston pump |
| Overflow valve pressure | 24135 kPa and 40500 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift and powershift |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Track width | 2896 mm and 2250 mm |
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Caterpillar track pitch | 318 mm and 240 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10637.5 mm | 1. Length with blade | 6630 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3606 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 3815 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3474 mm |
| 5. Clearance | 674.5 mm | 5. Clearance | 596 mm |
| 6. Length without blade | 6027 mm | 6. Length without blade | 4912 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2896 mm | 7. Track width | 2250 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |