- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D11T vs. Komatsu D575A-2
Caterpillar D11T vs. Komatsu D575A-2
3 reasons to buy Caterpillar D11T:
Gear box
| Maximum reverse gear | 14 km/h and 13.8 km/h | 1 % more or 0.2 km/h |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
| Specific ground pressure | 138.1 kPa and 157.9 kPa | 13 % less or 19.8 kPa |
13 reasons to buy Komatsu D575A-2:
Sizes
| Clearance | 745 mm and 674.5 mm | 9 % more or 70.5 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 2100 l. and 1609 l. | 23 % more or 491 l. |
| Cooling system fluid volume | 320 l. and 238.8 l. | 25 % more or 81.2 l. |
| Engine oil volume | 129 l. and 106 l. | 18 % more or 23 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 300 l. and 243 l. | 19 % more or 57 l. |
| Power unit fluid volume | 345 l. and 344 l. | 0 % more or 1 l. |
| Final drive fluid volume | 70 l. and 30 l. | 57 % more or 40 l. |
Motor
| Displacement | 46.3 l. and 32.1 l. | 31 % more or 14.2 l. |
| Full power | 794.2 kW and 698 kW | 12 % more or 96.2 kW |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 255 l/min and 250 l/min | 2 % more or 5 l/min |
Gear box
| Maximum forward speed | 12 km/h and 11.8 km/h | 2 % more or 0.2 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 43 and 41 | 5 % more or 2 |
| Contact with ground area | 6.9 m2 and 6.3 m2 | 9 % more or 0.6 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5600 mm and 5880 mm |
| Height | 2773 mm and 2740 mm |
Sizes
| Length without blade | 6027 mm and 7270 mm |
| Length with blade | 10637.5 mm and 12005 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3606 mm and 4180 mm |
| Height to cab upper part | 4078 mm and 4880 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3855 mm and 4530 mm |
Operation
| Working weight | 104590 kg and 129200 kg |
Motor
| Aspiration | turbocharging and Diesel engine with turbocharging and certified emission volume |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
| Cylinders number | 12 and 12 |
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3508B and SA12V170 |
Hydraulic system
| Type of pump | gear type pump and gear type pump |
| Overflow valve pressure | 24135 kPa and 20600 kPa |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 760 mm |
| Track width | 2896 mm and 3220 mm |
Images
Sizes
| 3. Height to cab upper part | 4078 mm | 3. Height to cab upper part | 4880 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3855 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4530 mm |
| 5. Clearance | 674.5 mm | 5. Clearance | 745 mm |
| 6. Length without blade | 6027 mm | 6. Length without blade | 7270 mm |
| 1. Length with blade | 10637.5 mm | 1. Length with blade | 12005 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3606 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4180 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2896 mm | 7. Track width | 3220 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 760 mm |